Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia

Aktualności

Wystartowały wakacje z Planetą Energii

Pomiar prędkości światła w czekoladzie, skraplanie pary wodnej na szkle, rozdzielanie soli od pieprzu czy tajemnice Układu Słonecznego. Podczas wakacji z Planetą Energii żadne dziecko ciekawe świata nie powinno się nudzić!

Pomysły na wspólne spędzanie czasu

Planeta Energii – program edukacyjny Grupy Energa – już od ponad 10 lat rozwija w najmłodszych zainteresowanie otaczającym nas światem, kształtuje postawy proekologiczne, przekazuje wiedzę o racjonalnym i bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej i jej bezpiecznym użytkowaniu.

Tegoroczne wakacje są wyjątkowe. W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią mniej dzieci niż zazwyczaj skorzysta z zorganizowanego wypoczynku, ale nie oznacza to, że musi być nudno. Nowy, wakacyjny cykl Planety Energii „Wakacje z Planetą Energii, czyli od kuchni do gwiazd” to świetny pomysł na ciekawe spędzenie wolnego czasu, zawierający ćwiczenia i eksperymenty naukowe, które można wykonać w domu.

Domowe eksperymenty i wyprawa do gwiazd

Na „Wakacje z Planetą Energii” składają się 2 cykle filmów. Pierwszy to Fizyka w kuchni, czyli 5 filmów, które pokazują, jak za pomocą rzeczy dostępnych w każdym sklepie spożywczym wykonać proste eksperymenty dotyczące m.in. stanów skupienia wody, elektrostatyki, mikrofali, zmiany częstotliwości dźwięku, pływalności czy roztworów. Jak rozdzielić mieszaninę soli i pieprzu? Czy naelektryzowany balon może odchylić strumień wody? Co można sprawdzić, zanurzając rodzynki w wodzie gazowanej? Jak zachowa się statek z plasteliny w słonej wodzie? To tylko niektóre z doświadczeń, które będzie można wykonać. Autorami pomysłów na letnią zabawę Planety Energii i eksperymentowanie w kuchni są dr inż. Tadeusz Miruszewski i dr inż. Janusz Karczewski z Politechniki Gdańskiej.

 

fb_od kuchni do gwiazd0002.jpg

Druga część cyklu to 9 filmów – opowieści o Kosmosie, planetach i kometach. Na wyprawę do gwiazd zaprosi z kolei doktor nauk fizycznych i dziennikarz zajmujący się sprawami naukowymi, wieloletni ambasador Planety Energii, dr Tomasz Rożek. „Układ Słoneczny to nasze najbliższe sąsiedztwo. Nasze kosmiczne podwórko czy osiedle. To tutaj jest nasz dom – Ziemia, ale jest tu też źródło niemal całej naszej energii, czyli Słońce. Ile wiemy o naszych kosmicznych sąsiadach? O planetach, na których kiedyś będziemy lądowali? O księżycach, które badamy od wielu lat i o asteroidach, na których kiedyś być może będziemy budowali bazy i kopalnie? Cykl będzie się składał z materiałów poświęconych Układowi Słonecznemu. To doskonała okazja, żeby poznać najbliższe nam ciała niebieskie.” – tłumaczy dr Rożek.

Integralną częścią filmów z dr. Rożkiem będą karty pracy oraz 9 ciekawych historii do wspólnego czytania.

Materiały w ramach wakacyjnego cyklu Planety Energii dostępne będą za darmo w internecie – wszystko po to, by rozbudzić u dzieci fascynację światem, uczyć przez zabawę, bezpiecznie i mądrze wykorzystać wakacyjny czas oraz – co równie ważne – częściowo odciążyć rodziców w opiece w trakcje okresu wakacyjnego poprzez dostarczenie wartościowych treści edukacyjnych, które zainteresują dzieci.

Materiały będą dostępne na kanale YouTube Planety Energii oraz na profilu Planety na Facebooku. Serdecznie zapraszamy!