Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia

Aktualności

Eksplozja energii w Elblągu!

Drodzy Planetowicze!

Piękna, słoneczna pogoda i towarzystwo przyjaciół chętnych do nauki i zabawy na „Planecie Energii”, to dla nas gwarancja wspaniałej przygody i niezapomnianych przeżyć :) Nie inaczej było w Elblągu, w którym gościliśmy 8 i 9 czerwca, by odwiedzić  zwycięzców naszego konkursu – uczniów z klasy III B i panią Jadwigę Jagiełło ze Szkoły Podstawowej nr 18.

Głośne okrzyki i śmiechy dzieci były dla nas sygnałem, że młodzi laureaci zbliżają się do planetowego miasteczka. Profesor Wolt czym prędzej wyruszył im na spotkanie.  Planetowym zwyczajem nasi wyjątkowi gości zostali zaproszeni do udziału w energetycznej rozgrzewce i do wspólnego „tańca prądu”. Gdy na Placu Kazimierza Jagiellończyka rozległo się gromkie: „Energoludku, przyjdź do nas!”, do zgromadzonych dołączył nasz sympatyczny kosmita. Wtedy, wśród radosnego odliczania najmłodsi przecięli wstęgę do miasteczka, po czym cała klasa III B dumnie wkroczyła na jego teren.

IMG_1737.jpg

IMG_1758.jpg

IMG_1767.jpg

Planetowa ekipa, z dr. Tomaszem Rożkiem na czele, przywitała gości gromkim „Dzień dobry!” i przystąpiła do składania gratulacji. Uczniowie otrzymali także laptopa z edukacyjnym oprogramowaniem i zestawy konstrukcyjnych klocków oraz wieeelką tablicę upamiętniającą wygraną w konkursie „Planety Energii”. A każdy młody odkrywca dostał dyplom „Przyjaciela Planety Energii”.

IMG_1784.jpg

IMG_1811.jpg

IMG_1822.jpg

IMG_1871.jpg

Gdy zgromadzeni goście ustawili się do pamiątkowego zdjęcia, przyszedł czas na niespodziankę dla naszej ekipy – uczniowie zaśpiewali nam suuuper piosenkę o prądzie:

W przewodnikach płynie prąd, a najlepsze metale są.

Prąd zasila też zabawki – śpiewa Ola z drugiej ławki.

Prąd elektryczny to przepływ ładunków elektrycznych,

wiele urządzeń wymaga tego, by nie zabrakło prądu elektrycznego!

 

Bardzo lubimy takie niespodzianki :)

Swoją podróż do świata prądu najmłodsi rozpoczęli od zwiedzenia Energobusa. Tu dr Tomasz Rożek wyjaśnił im z czego zbudowany jest atom, a podczas zabawy z balonem uczniowie dowiedzieli się, że elektrony da się „wyciągać” z przedmiotów poprzez np. pocieranie. Niektórym włosy na głowie „stanęły dęba” :)

IMG_1919.jpg

Następnie młodzi naukowcy wkroczyli do „fabryki  prądu”. Tutaj mnóstwo emocji wywołał wyścig samochodów elektrycznych zasilanych prądem, który dzieci same wyprodukowały podczas jazdy na rowerkach stacjonarnych. Każdy chciał spróbować swoich sił i oczywiście – wygrać wyścig :) Dzieci mogły pobawić się także modelami elektrowni wiatrowej i wodnej oraz wytworzyć przy ich pomocy prąd.

IMG_1984.jpg

Kolejny przystanek na planetowej trasie to kino 3D, w którym profesor Elektro wyjaśnił uczniom czym jest prąd, jak trafia do naszych domów oraz jak z niego bezpiecznie korzystać. Dzieci poznały także historię mieszkańców „Planety Energii” – Energoludków, którym groziła zagłada, ponieważ marnotrawiły energię elektryczną i nie dbały o swoją planetę. Dlatego Drodzy Planetowicze, dla dobra Ziemi i nas wszystkich pamiętajcie, by zawsze świadomie i odpowiedzialnie korzystać z prądu!

IMG_2138.jpg

W centrum energetycznych eksperymentów na dzieci czekało mnóstwo pokazów i doświadczeń prowadzonych przez planetowych ekspertów. Tutaj najmłodsi poznali różne rodzaje żarówek i sprawdzili ile prądu zużywa każda z nich. Uczniowie dowiedzieli się także, gdzie można bezpiecznie schronić się podczas burzy i co należy zrobić, gdy podczas wycieczki czy zabawy znajdą uszkodzony przewód elektryczny.

IMG_2168.jpg

IMG_2219.jpg

IMG_2283.jpg

Wiele emocji wywołały także zabawy na świeżym powietrzu. Najmłodsi rozwiązali energetyczną krzyżówkę, poznali różne rodzaje gniazdek elektrycznych oraz zasady segregacji śmieci. Ale najgłośniej było podczas układanie mega puzzli, gdy dwa zespoły walczyły o to, kto szybciej ułoży swój obrazek. Rywalizacja zakończyła się remisem :)

IMG_2051.jpg

IMG_2069.jpg

IMG_2084.jpg

IMG_2309.jpg

Na zakończenie wizyty dzieci jeszcze raz zaśpiewały nam swoją suuuper piosenkę o prądzie i odebrały od naszej ekipy planetowe upominki. Niektórzy uczniowie  skorzystali z okazji i poprosili dr. Tomasz Rożka o autograf. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie, po którym usłyszeliśmy gromkie „Dzięęękuuujeeemyyy!” :)

IMG_2338.jpg

IMG_2347.jpgIMG_2434.jpg

Elbląg to kolejne miasto, w którym udowodniliśmy, że planetowa ekipa potrafi przegonić deszcz z pomocą wiatru :) i dzięki Waszej wspaniałej energii. Chociaż ciemne chmury mocno nas straszyły i przez krótką chwilę z nieba popłynął rzęsisty deszcz, szybko się rozpogodziło i już nic więcej nie zakłócało pobytu naszych gości w miasteczku.

A było ich naprawdę wielu! W godzinach popołudniowych „Planetę” odwiedzały całe rodziny. Dorośli i dzieci z wielkim zapałem zmagali się z „wężem elektrycznym”, sprawdzili ile prądu jest w cytrynie oraz czy induktor Ruhmkorffa „produkuje pioruny”.

IMG_2526.jpg

Mieszkańcy Elbląga także ochoczo uczestniczyli w Energetycznym Turnieju Miast walcząc o tablicę multimedialną z akcesoriami dla dzieci z „osiemnastki”. Dziś już znamy wyniki turnieju i wiemy, że tablica trafiła do szkoły w Kwidzynie.

IMG_2732.jpg

Podczas wizyty w Elblągu odwiedziła nas również ekipa telewizji śniadaniowej „Pytanie na Śniadanie”. Relację z wizyty oraz atrakcji naszego mobilnego centrum nauki będzie można zobaczyć już 17 czerwca w TVP2 w programie „Pytanie na śniadanie”!

 IMG_2242.jpg

IMG_2387.jpg

To był nasz ostatni przystanek na tegorocznej trasie mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”. Wszystkim bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas, inspirującą naukę i wspaniałą zabawę!

Przesyłamy serdeczne pozdrowienia, ekipa „Planety Energii” :)

 

 

 Wiecej zdjęć z naszej wizyty w Elblągu znajdziecie na stronie: https://nauczyciel.planetaenergii.pl/gallery/17444