Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia

Aktualności

W Kwidzynie „dbamy dobrze o to wszystko, bo to nasze środowisko”!

Planetowi Odkrywcy!

kto z Was ma dużo energii, ręka w górę! Na pewno nie brakuje jej uczniom z  klasy III A i pani Zofii Cieślakowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. dra Władysława Gębika w Kwidzynie, których odwiedziliśmy 5 i 6 czerwca.

Gdy laureaci „Planety Energii” pojawili się na Placu Jana Pawła II, na którym stanęło nasze mobilne centrum nauki, przywitali nas głośno słowami wierszyka:  

My energii dużo mamy i ją dobrze spożywamy.
Światło zawsze wyłączamy, a żarówki wyrzucamy
w pojemniki na odpady. Gdzie je znaleźć?
Nie ma sprawy – my Wam zawsze pomożemy,
w dobra stronę skierujemy.
Dbamy dobrze o to wszystko, bo to nasze środowisko!

IMG_0923.jpg

Ponieważ dzieci z klasy III A już drugi raz znalazły się wśród zwycięzców naszego konkursu i drugi raz spotkały z naszą ekipą, Profesor Wolt postanowił sprawdzić, czy pamiętają planetowy „taniec prądu”. Najmłodsi szybko udowodnili, że tak, wesoło podskakując na jednej nodze i na niby wkręcając żarówki. Uczniowie bardzo dobrze pamiętali także Energoludka, którego przywitali gromkimi okrzykami radości. Jeszcze tylko głośne odliczanie i czas na przecięcie wstęgi!

IMG_0956.jpg

IMG_0975.jpg

IMG_0988.jpg

Gdy najmłodsi tanecznym krokiem przekroczyli bramy miasteczka, w środku czekały już na nich planetowe dyplomy i nagrody – pamiątkowa tablica, laptop wraz z edukacyjnym oprogramowaniem oraz zestawy klocków. Po licznych podziękowaniach i gratulacjach przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie.

IMG_0994.jpg

IMG_1014.jpg

IMG_1025.jpg

IMG_1050.jpg

Na zakończenie pani Zofia Cieślakowska podziękowała ekipie „Planety Energii” za wspaniały konkurs i wręczyła tablicę z koszulką, na której podpisali się wszyscy uczniowie III A. Jednocześnie poprosiła, by członkowie planetowej ekipy również złożyli swoje podpisy na koszulkach. Ten pomysł bardzo się nam spodobał :)

IMG_1058.jpg

IMG_1077.jpg

Wreszcie przyszła długo wyczekiwana przez dzieci chwila – nauka i zabawa w planetowym miasteczku. W kosmiczny Energobusie uczniowie dowiedzieli się jak nazywają się cząsteczki, z których zbudowany jest atom. Podczas zabawy balonem dowiedzieli się na czym polega elektryzowanie, a przy stanowisku z Kołyską Newtona nasz planetowy ekspert wyjaśnił im, w jaki sposób elektrony przekazują sobie energię.

IMG_1099.jpg

IMG_1113.jpg

IMG_1137.jpg

W jednym z naszych kosmicznych namiotów, w którym znajduje się planetowa „fabryka prądu”, najmłodsi mogli sami wytworzyć prąd. Wystarczyło tylko uruchomić modele elektrowni wodnej –  pompując wodę na turbinę z łopatkami – i wiatrowej – wytwarzając wiatr kręcąc korbą dużego wentylatora. Ogromne emocje wśród dzieci wywołał wyścig samochodów elektrycznych. Uczestnicy zabawy z całych sił pedałowali na rowerkach stacjonarnych, żeby wytworzyć jak najwięcej prądu. 

IMG_1169.jpg

IMG_1181.jpg

W naszym planetowym kinie 3D doszło do niezwykłego spotkania. To tutaj najmłodsi poznali mieszkańców „Planety Energii” i ich historię. Profesor Elektro opowiedział im także o różnych źródłach prądu elektrycznego, tabliczkach znamionowych i bezpiecznikach oraz wyjaśnił jak energia elektryczna dociera do naszych domów.

IMG_1248.jpg

Po wizycie w kinie Profesor Wolt zaprosił dzieci do planetowego centrum eksperymentów. Tutaj uczniowie dowiedzieli się czym jest burza i gdzie można się przed nią schować. Dowiedzieli się także, jak działają impulsy elektryczne w ciele człowieka oraz jaki jest największy magnes na Ziemi.

IMG_1281.jpg

IMG_1300.jpg

IMG_1330.jpg

Najmłodsi z Kwidzyna chętnie uczestniczyli w planetowych zabawach na świeżym powietrzu. Poznali zasady segregacji śmieci, zmierzyli się z naszym „elektrycznym wężem” oraz rozwiązali energetyczną krzyżówkę. Ogromne emocje wzbudziło także wspólne układanie mega puzzli, podczas którego rywalizowały ze sobą dwa zespoły – dziewczynek i chłopców.

IMG_1182.jpg

IMG_1363.jpg

Gdy przyszedł czas pożegnania, najmłodsi otrzymali planetowe upominki od naszej ekipy, a od pani Zofii Cieślakowskiej… kolorowe pisaki. To przy ich pomocy ekipa „Planety Energii” podpisała dzieciom koszulki na pamiątkę naszego spotkania :)

IMG_1411.jpg

IMG_1195.jpgIMG_1398.jpg

IMG_1394.jpg

Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Skorzystali z niej licznie mieszkańcy Kwidzyna, którzy odwiedzali nasze miasteczko. Zarówno najmłodsi, jak i dorośli z zainteresowaniem słuchali wyjaśnień planetowych ekspertów i uczestniczyli w naukowych eksperymentach oraz pokazach.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także Energetyczny Turniej Miast. Gdy po godzinie 15:00 w miasteczku pojawiło się osiem rowerków stacjonarnych, mieszkańcy Kwidzyna od razu przyłączyli się do zabawy produkując prąd za pomocy siły własnych mięśni i walcząc o dodatkową nagrodę dla swojej klasy. Czy multimedialna tablica z akcesoriami i oprogramowaniem trafi do dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6? Dowiemy się już wkrótce!

Mamy nadzieję, że goście Planety Energii” w Kwidzynie bawili się u nas tak samo dobrze, jak my podczas tej wizyty :) Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i wspaniałą zabawę!

Pozdrawiamy Was serdecznie :)