Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia

O Planecie Energii

„Planeta Energii” to realizowany od 2010 roku autorski program edukacyjny Grupy Energa, który powstał z myślą o najmłodszych. Jego głównym celem jest propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej przy wykorzystaniu nowoczesnej formy edukacji odpowiadającej potrzebom i realiom współczesnego świata. Projekt stawia przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia, dzięki czemu dzieci mają możliwość wzięcia udziału w niestandardowych lekcjach oraz pokazach. Zajęcia pobudzają ich zainteresowanie otaczającym nas światem i zachodzącymi w nim zjawiskami. Jednocześnie najmłodsi przekonują się, że zdobywanie wiedzy nie musi być nudne i schematyczne, może za to być przygodą i wspierać rozwój własnych zainteresowań i pasji.

- Moim zdaniem każde dziecko rodzi się naukowcem. Jest ciekawe świata i chętne, by docierać do źródła. Wystarczy w najmłodszych tę ciekawość rozbudzić i zaszczepić przekonanie, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące. A tak się dzieje, gdy nauka odbywa się w sposób nietuzinkowy, poza schematami. Dzieci lubią się też dzielić zdobytymi wiadomościami i chwalić nimi wśród najbliższych, wzmacnia to ich pewność siebie i poczucie własnej wartości – mówi dr Tomasz Rożek, fizyk, dziennikarz, popularyzator nauki, gospodarz programu „Sonda 2” oraz ambasador projektu. – W „Planecie Energii” uczymy przez zabawę i bawimy się, ucząc. A nauczyciele potwierdzają, że sposób, w jaki to robimy, jest skuteczny. Z podziwem patrzymy na zaangażowanie i zapał, z jakim wprowadzają uczniów w trudną dla nich tematykę energii elektrycznej.

Przeprowadzone na zlecenie Energi badanie satysfakcji nauczycieli potwierdza, że formuła edukacji w ramach „Planety Energii” pozwala skutecznie przekazywać dzieciom wiedzę nt. energii elektrycznej (tak uważa 98 proc. badanych) oraz urozmaica program nauczania klas I–III (97 proc.). Nauczyciele są także zdania, że program zwiększa zainteresowanie najmłodszych nauką (96 proc.), pobudza kreatywność uczniów (93 proc.) oraz uczy samodzielnego myślenia (92 proc.).

„Planeta Energii” to program, który nieustannie się rozwija. Każda kolejna edycja zawiera nowości odpowiadające potrzebom nauczycieli, współczesnej edukacji i aktualnym problemom. W ubiegłym roku były to scenariusze autorstwa dr. Tomasza Rożka dostosowane do wieku dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. W siódmej edycji programu zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci na drogach oraz konieczność noszenia odblasków po zmroku. Dzieci poznają energię światła odbitego oraz jej zastosowanie.

Wszystkie scenariusze lekcji, na podstawie których nauczyciele mogą przeprowadzić zajęcia o energii elektrycznej, udostępniamy w naszym serwisie, umożliwiając ich pobranie i wydruk, oraz wysyłamy do szkół w odpowiedzi na skierowane do nas prośby.   

„Planeta Energii” to także wspaniałe nagrody. Autorzy najciekawszych i najbardziej kreatywnych zajęć na temat prądu wygrywają dwudniową wizytę mobilnego centrum nauki w swojej miejscowości albo wyposażenie sali lekcyjnej w nowoczesny sprzęt multimedialny o wartości 30 000 złotych. Na gości miasteczka czeka mnóstwo niecodziennych eksponatów i eksperymentów przygotowanych pod okiem dr. Tomasza Rożka. Zwycięskie klasy otrzymują także nagrody rzeczowe pomocne w dalszej edukacji – laptopa z edukacyjnym oprogramowaniem oraz edukacyjne klocki.

„Planeta Energii” w liczbach:

  • W sześciu dotychczasowych edycjach programu wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci z całej Polski!
  • W realizacji konkursowych zadań uczestniczyło ponad 3000 nauczycieli, którzy przygotowali niemal 1600 sprawozdań!
  • Mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt w różnych miejscowościach. Tylko podczas szóstej edycji pokonało ponad 2000 km! To prawie tyle, ile wynosi odległość z Gdańska do Rzymu!
  • Nasze miasteczko odwiedziło 70 tys. osób dorosłych.
  • Profil „Planety” na Facebooku śledzą niemal 22000 sympatyków programu!
  • Nasze filmy na kanale YouTube wyświetlono już ponad 26000 razy!